5.10.2024 - 30.6.2026

Kurz pro budoucí výpomocné kazatele

Olomouc, prostory FS ČCE Olomouc

Dvouletý kurz pro členy farních sborů ČCE, kteří by se chtěli stát výpomocnými kazateli.

Kurz v sobě kombinuje teoretickou teologickou průpravu s praktickou částí, ve které si účastníci vyzkouší přípravu a vedení bohoslužeb.

Teoretická část kurzu zahrnuje celkem 15 sobotních setkání (10:00 - 16:30) během tří semestrů (celkem 1,5 roku). Jednotlivé kurzy povedou vyučující z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Praktické části kurzu bude věnován třetí a čtvrtý semestr, v rámci kterého účastníci vypracují 5 kompletních programů bohoslužeb, které následně povedou v domluveném sboru. Bohoslužeb se bude účastnit farář či seniorátní koordinátor pro výpomocné kazatele, který výstup zhodnotí.

V každém seniorátu je k dispozici seniorátní koordinátor pro výpomocné kazatele, který zajišťuje potřebné organizační záležitosti mezi sbory a účastníky kurzu.

Podmínkou úspěšného absolvování kurzu je minimálně 80% účast na vzdělávacích setkáních (tj. alespoň 12 z 15), za absenci vypracovat materiál k tématu, splněné průběžné úkoly (např. seminární práce), příprava a realizace 5 hodnocených bohoslužeb a složení závěrečné zkoušky u Komise pro zkoušení uchazečů o službu výpomocných kazatelů.

Doporučení (volnou formou) od farního sboru ČCE, který studenta vysílá, prosím pošlete naskenované mailem na adresu hojkova@e-cirkev.cz.

Cena kurzu:

Kurzovné činí 4 000 Kč od účastníka, 6 000 Kč je příspěvek farního sboru, který studenta vysílá. Kurz je dotován a je podpořen z celocírkevního Fondu pro přípravu ke kazatelské službě a další vzdělávání kazatelů a ze zahraničních darů.

Kurz 2024/25

termín
téma
lektor
5.10.2024
Biblistika: SZ + NZ
19.10.
Biblistika: SZ + NZ
2.11.
Biblistika: homiletická exegeze
23.11.
ST pro kázání (Bible, Bůh, člověk, soteriologie)
prof. Jan Štefan
7. 12.
ET pro kázání (otázky spravedlnosti, partnerství, bioetiky, politiky, médií)
dr. J. Zámečník
15.2.2025
Homiletika
dr. L. Beneš
8.3.
Homiletika
doc. T. Landová
22.3.
Liturgika
Mgr. J. Hofmanová
5. 4.
Liturgika
doc. T. Landová
3. 5.
Zpěvník
Mgr. P. Hanych
září 2025
Současná podoba církve a pastorace v ní
dr. O. Macek
říjen
předdějiny a dějiny ČCE
dr. P. Morée
ČCE v ekumeně
dr. M. Vaňáč
křesťanství a jiná náboženství
dr. P. Bargár
prosinec
církevní řády
dr. A. Csukás

Přihlásit se...

Uzavření přihlášek: 30.6.2024 23:59.